• İletişim
  Bize Ulaşın
  İletişim Bilgileri
  7/24 Aktif Çağrı Merkezimiz: 444 4 654
  Eski Büyükdere Cad.
  No:39 4.Levent
  80650 İstanbul
  Tel: +90 (212) 270 00 22
  Fax: +90 (212) 283 26 70
  Email: info@leventhastanesi.com.tr
7/24 ÇAĞRI MERKEZİ 444 4 654

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölümü’nde ağırlıklı olarak yapılan cerrahi müdahaleler arasında estetik cerrahi ameliyatları yer alıyor. En sık yapılan ameliyatlar arasında estetik burun cerrahisi, liposuction ameliyatları, meme büyütme, dikleştirme veya küçültme ameliyatları, karın germe ve yüz germe ameliyatları sayılabilir.

Estetik Burun Cerrahisi

Rinoplasti, burun septumundaki deviasyon benzeri bazı tıbbi sorunların düzeltilmesi veya sadece burun özelliklerinin iyileştirilmesi için yapılan cerrahi bir uygulamadır.

Burun görünümlerinin iyileştirilmesi için, her yıl bir milyondan fazla kişi yüz ve plastik cerrahına başvurarak rinoplasti ameliyatı yaptırmaktadır.

Rinoplasti, burnun mevcut görünüm ve fonksiyonlarını iyileştirmek amacıyla burnun kemik ve kıkırdağını yeniden şekillendirilerek yapılan güvenli bir uygulamadır. Rinoplastinin hedefi yüzün diğer özellikleriyle uyum sağlamak üzere burnun estetik olarak düzeltilmesidir.

Burnunuz yüzünüzle uyumlu olmalıdır. Eğer burnunuzda göze hoş gözükmeyen bir kemer varsa, burnunuzun uç kısmı aşırı derecede sarkıksa veya burnunuzun fazla kalın veya ince olmasından ötürü burnunuz yüzünüzün geri kalanıyla orantısız görünüyorsa, rinoplasti bu sorunların aşılması için mükemmel bir çözümdür. Rinoplasti (burnun yeniden şekillendirilmesi) görünümünüzü değiştirerek özgüveninizi arttırabilir ve sağlığınıza olumlu yönde katkıda bulunabilir.

Rinoplastide yapılan kesilerin büyük bölümü gözle görülmesi mümkün olmayan burun içi alanlarda yapılmaktadır. Bazı uygulamalarda cerrahi kesi burun deliklerini birbirinden ayıran cilt alanında yapılabilmektedir. Bu süreçler dahilinde belirli miktarda kemik ve kıkırdak çıkarılır veya yeniden şekillendirilmiş bir burun oluşturmak üzere düzenlenir. Ameliyat sırasında burun içerisine tampon yerleştirilmişse, ameliyattan sonraki sabah bu tampon çıkarılır. Burun ateli çoğunlukla ameliyattan 7 gün sonra çıkarılır. Bu dönemde, yedi gün süreyle ilave olarak burun kanatlarına bant uygulanır ve ardından bu bantlar da alınır. Ameliyat sonrasında oluşan morluk ve şişliğin büyük bölümü çoğunlukla ameliyattan sonraki iki haftada kaybolur.

Liposuction

Liposuction yani yağ aldırma; estetik cerrahi denildiğinde toplum genelinde en çok akla gelen terimlerden biridir. Öyle ki Amerika’da yapılan son araştırma; liposuction’ın, kadın erkek farkı gözetmeksizin, estetik cerrahi girişimlerin başında yer aldığını gösteriyor. Hazır gıdanın, hareketsiz yaşam ve stresin damgasını vurduğu 1980’li yıllardan bu yana fazla kilolar başımızı bir hayli derde soktu. 1980’li yıllardan bu yana sağlıklı beslenme ve egzersizi hayatlarına bir türlü sokamayan ve estetik kaygısı fazla olan insanlar için liposuction bir çıkış yolu oldu. Ancak ‘kilo aldıysanız, hemen gidip yağlarınızı aldırıp eski formunuza kavuşabilirsiniz’ yanılgısına düşenler; hem mutsuz oldu, hem de doğru endikasyon ile yapıldığında olumlu sonuç veren bir işlem olan bu cerrahi girişimi olumsuz olarak algılandı.

Boyuna göre normal kiloda olan erişkinlerde, bölgesel şekil bozukluğuna yol açan yağ birikimlerini (göbek, kalça yanları, diz içleri ve erkeklerde böğür bölgesi gibi) uzaklaştırmak, erkeklerde görülen jinekomasti denilen meme büyümesini tedavi etmek, boyun germe, karın germe ve meme küçültme ameliyatlarında bölgenin daha iyi şekillendirilmesini sağlamak amacıyla başarıyla kullanılan bir metottur.

Meme Büyütme

Memeler kadın bedeninin estetik  görünümünde son derece önemli organlardır. Memelerin istenenden küçük olması kişide psikolojik sorunlara neden olur.

Memeler, yapısal olarak değişik nedenlerle küçük olabilir. Biri diğerinden daha küçük, asimetrik olabilir. Doğumsal olarak bir tanesi hiç olmayabilir. Her iki memenin eşit hale getirilmesi ya da hacminin arttırılması için, günümüzde silikon protezler dışında başka seçenek yoktur. Kişinin kendi dokuları ile meme büyütme ameliyatları denenmiş, ancak sonuç vermemiştir.

Meme protezleri katı silikondan oluşan bir kapsül ve bu kapsülün içine doldurulmuş serum veya kohesiv jel silikondan oluşur. Damla veya yuvarlak şekilli olanları vardır. Her protezin kendine göre avantaj ve dezavantajları mevcuttur. Bunlar ameliyattan önce detaylı olarak konuşulmalı ve hangisinin kullanılacağına birlikte karar verilmelidir.

Meme Küçültme

Estetik meme küçültme ameliyatı, kadının dış görünümünü düzeltmek amacıyla yapılan kozmetik ameliyatlardan biri gibi gözükmekle birlikte aslında fizyolojik açıdan da birçok problemin ortadan kalkmasını sağlar. İri memeler sırt, boyun ve bel ağrılarına neden olabilir. Vücut posturunda bozukluğa yol açabilir.  Meme derisi ile göğüs derisinin devamlı birbirine sürtünmesi sonucu meme altında pişikler olabilir, yaralar açılabilir. Fiziksel aktivitelerin gerçekleştirilmesinde zorluk hissedilebilir. Ayrıca iri meme giysi seçimi konusunda zorluklar yaratırken, kadının kendini beğenmemesi de sosyal ve psikolojik sorunlara sebep olur.

Meme küçültme amacıyla uygulanacak bir ameliyat, memelere doğal bir görünüm kazandırır, yukarıda sıralanan sorunlar ortadan kaldırılmış olur, kişi fizyolojik ve psikolojik açıdan rahatlar. Memeler değişik nedenlerle büyük olabilir. Genetik faktörler, hormonal değişiklikler veya bazı hastalıklar sonucu vücut ölçüleriyle orantısız  iri memeler oluşabilir. Kilo değişiklikleri, emzirme ve yerçekimi etkisi ile mevcut sorun daha da artabilir. Meme dokusunun artması ve buna bağlı iri meme genç kızlarda da görülebilir.

 

© 2012 Welcare Wordpress Premium Theme by WPnukes, all rights reserved.
go to top