Check-Up Web Sağlık E-Randevu E-Sonuç

29 Eylül Dünya Kalp Günü

29 Eylül Dünya Kalp Günü

Her yıl tüm dünyada yaklaşık 17.1 milyon kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan kalp hastalıkları ile mücadele veren Dünya Kalp Federasyonu 200’den fazla üye kuruluşun işbirliği vasıtasıyla çalışmalar yürütmektedir.

Dünya Kalp Federasyonu tarafından düzenlenen Dünya Kalp Günü, kalp sağlığı konuları hakkında toplumu bilinçlendirme çalışmalarının yürütüldüğü bir gündür. Her yıl 29 Eylül’de kutlanan Dünya Kalp Günü ilk defa 24 Eylül 2000 tarihinde kutlanmıştır.

Federasyonun ve Dünya Kalp Günü’nün temel amacı kalp hastalıklarını önlemek için toplumu kalp dostu bir yaşama davet etmek, alınabilecek önlemler ve sağlıklı yaşam alışkanlıkları hakkında toplumu bilinçlendirmektir.

Türkiye’de her yıl 300.000 kalp krizi vakasından 125.000’i ölümle sonuçlanmaktadır.

Sağlıksız beslenmek, fiziksel aktivitenin yetersiz olması, tütün ve alkol alışkanlığı gibi risk faktörleri koroner kalp hastalıklarına davetiye çıkarmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü, kalp sağlığına uygun yaşam tarzı alışkanlıklarının kazanılması ve değiştirilmesi mümkün olan risk faktörlerinin kontrol altında tutulması ile kalp hastalıklarına bağlı ölüm oranlarının büyük ölçüde azalabileceğini bildirmektedir.

Kalp sağlığınızı korumak için;

-Sağlıklı beslenmeye özen gösterin.

-Sedanter yaşam tarzından uzak durun. Düzenli egzersiz yapın.

-Tütün ürünleri ve alkolden uzak durun.

-Kardiyovasküler riskinizi öğrenin.

-Obezite riskinizi öğrenin.

-Kan basıncınızı, kan şekerinizi ve kan lipidlerinizi öğrenin.

-Hekiminizin sağlıklı yaşam önerilerini dikkate alın.

 

29 Eylül 2018
Yorum Yap
Levent Hastanesi TV
Doctor Call