Check-Up Web Sağlık E-Randevu E-Sonuç

Bahar Yorgunluğu İçin Uzman Hekim Tavsiyeleri

Bahar Yorgunluğu İçin Uzman Hekim Tavsiyeleri

Bahar yorgunluğu birçok kişinin mevsim geçişlerinde hissettiği bazı ruhsal ve bedensel belirtilere verilen genel bir isim olarak ele alınabilir. Bahar aylarına girdiğimiz bu günlerde yataktan kalkmakta zorlanıyorsanız, sürekli bir halsizlik hissi yaşıyorsanız, iş yaparken ya da günlük aktivitelerinize devam ederken uykunuz geliyorsa bahar yorgunu olabilirsiniz. Yazımızın devamında bahar yorgunluğu neden olur ve bahar yorgunluğu nasıl atlatılır gibi sorulara cevap bulacağız.

Bahar Yorgunluğu Neden Olur?

Kış aylarında yavaşlayan metabolizma bahar aylarında hızlanmakta ve vücut bu duruma hemen adapte olamadığında yorgunluk, uyku hali, stres gibi sorunlara yol açmaktadır. Bireylerin günlük yaşamını negatif yönde etkileyen bu tür belirtiler bahar yorgunluğuna işarettir. Değişen hava koşulları bedenimizde de değişimlere yol açmaktadır. Bu duruma adaptasyon sorunu neticesinde bahar yorgunluğu ortaya çıkar.

Bir başka sebep ise baharda havadaki elektrik yükünün artmasıdır. Eğer artan elektrik yükü ile birlikte vücudunuzda pozitif yüklü iyonlar artarsa daha zinde olabilirsiniz. Öte yandan negatif iyonlar vücudunuzda arttığında ise yorgunluk ve halsizlik gibi problemler yaşayabilirsiniz.

Ancak uzun süren yorgunlukların altında farklı etkenler de olabilir. Bunlar sigara kullanımı, vitamin ve mineral eksikliği, sağlıksız beslenme, metabolizma hastalıkları ve düzensiz çalışma koşulları gibi etkenler olabilir. Bu nedenle yorgunluk uzun sürüyorsa ve sadece bahar dönemi ile sınırlı değilse mutlaka sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Bahar Yorgunluğu Nasıl Atlatılır?

Beslenmeye dikkat etmek bahar yorgunluğuna önlem almak için ya da yorgunluğu azaltmak için yapılabilecek en önemli eylemlerden biridir.

Az ve sık sık yemek yemek, un ve şeker tüketimini azaltmak, bol sebze ve meyve yiyerek vitamin almak, bol bol su içmek sağlığınız için olduğu gibi enerjinizi artırmak için de faydalı olan sağlıklı beslenme alışkanlıklarındandır. Ayrıca sebze ve meyveleri mevsiminde tüketmek de önemli bir etkendir. Kahve ve çay tüketimine dikkat edilmeli ve aşırıya kaçılmamalıdır. Bahara girmeden kış aylarında bol bol C ve B vitamini depolamak da alınabilecek önlemlerden birisidir. Ayrıca süt ve süt ürünlerini tüketmek de faydalı olacaktır.

Bahar yorgunluğunu azaltmak için düzenli egzersizler yapmak da önemlidir. Düzenli egzersiz sayesinde metabolizma hızlanır. Vücuda yeterince oksijen sağlamaya yardımcı olur. Basit egzersizler, yürüyüş, aerobik, yüzme ve bisiklet sürme gibi sporlar tercih edilebilir.

06 Mayıs 2018
Yorum Yap
Levent Hastanesi TV
Doctor Call