Check-Up Web Sağlık E-Randevu E-Sonuç

Bronzlaşmanın En Sağlıklı 10 Yolu

Bronzlaşmanın En Sağlıklı 10 Yolu

Yaz mevsiminde bronzlaşmak için birçok yol deniyor, bazen aşırıya kaçarak cildimize zarar veriyoruz.  D vitamini kaynağı olan güneşten fayda sağlarken bir yandan da zararlı ışınlara karşı cildimizi korumamız gerekiyor. Peki hem D vitamini için güneşten faydalanırken hem de bronzlaşmanın sağlıklı yolları nelerdir biliyor muyuz?

1. Ölü Deriden Kurtulun

Bronzlaşmanın sağlıklı olması için öncelikle ölü deriden kurtulmak gerekiyor. Bunun için cildinize zarar vermeden uygulayacağınız peeling ya da kese etkili olacaktır.

2. Havuç Tüketin

Havuç içerisinde bulunan karoten sağlıklı bir bronzlaşma için yardımcı olabilir. Güneş öncesi havuç yemek ya da havuç suyu içmek istediğiniz bronz görünümü elde etmenizi sağlayabilir.

3. Güneş Koruyucu Kullanın

Özellikle güneşe ilk çıkılacak zamanlarda yüksek faktörlü kremler kullanılmalıdır. Açık ten rengine ve hassas cilde sahip olan kişiler sürekli yüksek faktörlü koruyucu kullanmaya devam etmelidir. Güneşe çıkmadan 30 dakika önce sürülen koruyucu daha etkili olacaktır. Ayrıca suya girip çıktıktan sonra tekrar koruyucu kullanmalısınız.

4. Kavurucu Güneşten Sakının

Güneşin en dik geldiği öğle saatlerinde güneşlenmek cildimize zarar verebilir, dahası cilt kanserine sebep olabilir. Bu nedenle 11 ile 3 arasında gölgede olmak gerekmektedir.

5. Hızlı Bronzlaşma Düşüncesinden Uzak Durun

Bir günde bronzlaşmaya çalışmayın. Her gün azar azar güneşlenerek bronzlaşmak en sağlıklısıdır.

6. Hareket Edin

Güneşin altında sabit bir şekilde uzun süre kalmak cildiniz için zararlı olacaktır. Bu nedenle 30 dakikadan fazla sabit durmamalısınız. Ayrıca 10 – 15 dakika aralıklarla pozisyonunuzu değiştirmeniz vücudunuzun daha eşit bir şekilde bronzlaşmasını sağlar.

7. Gözlük ve Şapka Kullanın

Yüzünüzü korumak ve başınıza güneş geçmesini önlemek için şapka ve gözlük kullanımına özen gösterin. Yüzünüzü zararlı ışınlardan koruyarak güneş ışınlarının sebep olduğu kırışıklıklara karşı da önlem almış olursunuz.

8. Parfüm ve Deodoranttan Uzak Durun

Güneşe çıkmadan önce parfüm, deodorant benzeri kozmetik ürünleri kullanmak cilt için hem zararlıdır hem de bronzlaşırken ciltte lekelere sebep olur. Bu nedenle güneşe çıkmadan önce parfüm ve deodorant kullanmanızı önermiyoruz.

9. Su İçmeyi İhmal Etmeyin

Vücudumuz sıcak havalarda çok daha fazla su kaybeder. Cildimizin nem dengesini korumak, sağlıklı bir cilt ve sağlıklı görünüm için bol su tüketmek çok önemlidir.

10. Cildinizi nemlendirin

Güneşlenip duş aldıktan sonra cildinize nemlendirici sürmelisiniz. Bu sayede cildinizi nemlendirirken aynı zamanda soyulmayı da önlemiş olursunuz.

19 Temmuz 2018
Yorum Yap
Levent Hastanesi TV
Doctor Call