Check-Up Web Sağlık E-Randevu E-Sonuç

Gereksiz Antibiyotik Kullanımından Kaçının

Gereksiz Antibiyotik Kullanımından Kaçının

Bakterilerin neden olduğu enfeksiyonların geçirilmesinde kullanılan ve başarılı sonuçlar veren antibiyotikler aynı zamanda yanlış kullanıldığında zararları olan bir ilaç grubudur. Bu nedenle doktorunuz antibiyotik yazmadıysa başka biri için reçete edilmiş antibiyotiği ya da daha önce kullandığınız ve size iyi geldiğini düşündüğünüz antibiyotiği alıp kullanmamalısınız.

Gelişigüzel antibiyotik kullandığınızda size fayda sağlamayacak hatta sağlık problemlerine yol açabilecektir. Antibiyotikler ağrı kesici, ateş düşürücü gibi bir ilaç grubuna girmemektedir. Bu nedenle hekim önerisi olmadan kullanılmamalıdır. Ayrıca her ateş durumu enfeksiyon kaynaklı değildir ve her enfeksiyon da bakteriyel olmayabilir. Bakteriyel olmayan enfeksiyonlarda antibiyotik tedavisine gerek duyulmaz. Kullandığınız antibiyotik doktor tarafından reçete edilmiş olsa bile doktorunuzun önerdiği ölçüde ve aralıklarla kullanmadığınızda bakteriye karşı direnç oluşabilir, bakteriler daha da güçlenebilir.

Gereksiz Antibiyotik Kullanımının Neden Olabileceği Sorunlar

Antibiyotikler hatalı ya da gereksiz kullanıldığında ciddi yan etkilere sebep olabilmektedir.

  • Alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.
  • Karaciğer fonksiyonlarına zarar verebilir.
  • Vücudumuzdaki faydalı bakterilere zarar verebilir.
  • Bağırsak sistemimize hasar verebilir.

Antibiyotik Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Hekim önermeden antibiyotik kullanmayın. Grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklar bakteriyel değil viral olduğunda antibiyotik kullanımı gereksizdir.
  • Benzer olduğunu düşündüğünüz bir rahatsızlık geçiren yakınınızın kullandığı ve iyi geldiği antibiyotiği siz de kullanmaya başlamayın. Hastalıklar ve belirtileri birbirine benzer ve her birinin tedavisi, hem hastalığa göre hem de kişiye göre değişmektedir.
  • Eğer doktorunuz reçetenize antibiyotik yazmışsa doktorunuzun belirlediği ölçülerde, belirlediği zaman aralıklarında kullanmaya özen gösterin. Kendinizi iyi hissettiğiniz için tedaviyi yarıda bırakmanız ya da doktorunuzun söylediğinden daha uzun süre kullanmanız vücudunuzdaki bakterilerin direnç geliştirmesine sebep olabilir. Bu durum da hastalığın tekrarlanmasına yol açar.
17 Şubat 2018
Yorum Yap
Levent Hastanesi TV
Doctor Call