Check-Up Web Sağlık E-Randevu E-Sonuç

Sıcak Havalarda Cilt Bakımı Önerileri

Sıcak Havalarda Cilt Bakımı Önerileri

Havaların sıcak olduğu dönemler, cildimizi en fazla korumamız gereken dönemdir. Özellikle yaz ayları boyunca maruz kalınan güneş ışınları, havuz suyu-deniz suyu ile temas, terleme dolayısıyla sık banyo yapmak gibi etkenler cilt sağlığını olumsuz etkiler. Fazla güneş ışınına maruz kalmak ciltte kırışıklıklara, yıpranmalara ve çil oluşumuna neden olur. Ayrıca sıcak havalarda terleme nedeniyle ciltte oluşan pişik, isilik, mantar gibi etkenler de yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir.

Havanın sıcak olduğu günlerde cilde aşırı makyaj uygulaması da estetik görünüm sağlamaktan ziyade ciltte önemli sorunlara yol açar. Makyaj ve ölü deriyi arındırmak için yapılan peeling gibi deriyi soyma uygulamaları ise güneş nedeniyle ciltte lekeye sebep olabilir.

Bu yazıda sizler için sıcak havalarda cildinize nasıl bakımlar uygulamanız gerektiğini derledik.

Sıcak Günlerde Bakımlı Bir Cilt İçin 10 Altın Kural

1. Bol Su İçin

Sıcak havalarda vücudumuz normalden daha fazla su kaybeder ve bu cildi olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle vücudun nem oranını dengelemek için su tüketimi yapılmalıdır.

2. Güneş Kremi İçeren Ürünler Kullanın

Cildinizi zararlı UV ışınlarından korumak için yüksek faktörlü güneş kremleri kullanmaya özen gösterin. Ayrıca kullanılan fondöten ve nemlendirici kremlerinin de koruyuculu olmasına özen gösterin.

3. Ilık Suyla Duş Alın

Sıcaklarda ılık suyla sık duş alın. Özellikle deniz suyundaki tuz ve havuz suyundaki klor cildinizin kurumasına yol açmaktadır bu yüzden denizden ve havuzdan sonra cildinizi ılık duşla arındırmanız çok önemlidir. Duş sonrasında cilt kurumalarını önlemek için vücut losyonları kullanmanızda fayda var.

4. Fazla Makyaj Yapmaktan Uzak Durun

Havanın sıcak olduğu günlerde cilde fondöten uygulamak yerine güneş koruyucusu içeren nemlendirici kremler uygulamaya çalışın.

5. Sağlıklı Beslenmeye Özen Gösterin

Vücudumuza aldığımız besinler de cilt sağlığı için oldukça önemli role sahiptir. Yaz aylarında yağlı ve ağır besinler tüketmek yerine antioksidan içeren meyve ve sebze tüketimini artırarak cildinize bir iyilik yapabilirsiniz.

6. Cildinizi Nemden Koruyun

Yaz mevsiminde kapalı ayakkabılar giymek ayakta mantar oluşumuna neden olabilir. Bu nedenle yaz aylarında sandalet gibi açık ayakkabıları tercih etmek ve ıslak bölgeleri iyice kurulamak ayakta mantar oluşumunu önleyecektir.

7. Pamuklu Giysiler Tercih Edin

Bol ve teri emen pamuklu kumaşların kullanılması pişik, tahriş gibi sorunların yaşanmasını önleyecektir ve sıcak günleri daha konforlu geçirmenizi sağlayacaktır.

8. Cilt Kuruluğunu Önlemek İçin Nemlendirici Kullanın

Havuz ve deniz suyu, fazla güneşe maruz kalmak gibi dış etkenler cildinizin kurumasına yol açar. Cilt kuruluklarını önlemek için düzenli olarak cildinize güneş koruyucu içeren nemlendiriciler, serumlar uygulayabilirsiniz.

9. Güneş Işınlarının Yoğun Olduğu Saatlerde Kapalı Alanları Tercih Edin

Güneş kremi seçerken UVA ve UVB koruyucu içermesine özen gösterin. Güneş ışınlarına fazla maruz kalmak cilt kanseri gibi hastalıklara yol açabilir. Bu nedenle güneş ışınlarından korunmak çok önemlidir. Özellikle 11.00 ve 16.00 saatleri aralığında güneş ışığına doğrudan maruz kalmamak için en az 30 faktör güneş koruyucu krem kullanmalısınız.

10 . Bakım Kremleri Kullanın

Ciltte oluşabilecek kırışıklıklar için antiage ve antioksidan kremler kullanabilir, cildi tahriş etmeyen peeling ve maske uygulayarak daha canlı ve parlak bir cilt görünümüne kavuşabilirsiniz.

14 Eylül 2020
Yorum Yap
Levent Hastanesi TV
Doctor Call