Check-Up Web Sağlık E-Randevu E-Sonuç

Beyaz Baston Körler Haftası: 7-14 Ocak

Beyaz Baston Körler Haftası: 7-14 Ocak

Baston geçmişten bu yana körler tarafından kullanılmıştır. Ancak bugün bildiğimiz anlamdaki bastonun tarihçesi 21.yüzyıla dayanmaktadır. Amerika’da trafik kazası sonucu görme yetisini kaybeden bir fotoğrafçı olan James Biggs fark yaratmak ve dikkat çekmek için bastonunu beyaza boyamıştır. 1931’e kadar topluma mal olmamış olan beyaz baston Fransa’da başlatılan körlerin katıldığı bir kampanya ile simgeleşti. O dönemden beri beyaz baston görme özürlü kişilerin kullanımında yaygınlaşarak, onların özgürleşmesinin bir sembolü haline gelmiştir. Her yıl 7-14 Ocak tarihleri beyaz baston körler haftası olarak anılır, göz sağlığının önemi vurgulanır, görme özürlülerin hakları ve özgürlüğü üzerine tartışmalar yürütülerek onların sorunlarına çözümler aranır ve bilinçlendirme çalışmaları yapılır.

Beyaz Baston Kullanımının Önemi

Görme özürlülerin düşme, çarpma gibi hayatı ve sağlığı tehdit edecek vakaların oluşmasını önlemek için baston kullanmaları çok önemlidir. Baston kullanımının benimsenmesi için görme özürlülerin küçük yaşta baston kullanmaya başlaması etkili olmaktadır. Kendi başına gezebilen görme özürlülerde motor beceriler de gelişmeye başlar, çevresindekileri algılama yeteneği daha da gelişmiş olur. Baston kullanarak bağımsız hareket yeteneği kazanan, kendi başına işlerini halledebilen görme özürlüler sosyalleşebilmekte ve bu sayede özgüvenleri artmaktadır.

Görme özürü olan kişiler bastonun yanı sıra duyu organlarıyla ve gelişmiş motor becerileri ile çevresindeki farklı işaretlerden de faydalanırlar. Yürüdükleri yollardaki zemin farklılıkları, etraftan işittikleri her türlü sesler, çeşitli kokular yönlerini bulmakta yardımcı öğelerdir. Baston kullanarak kimseye ihtiyaç duymadan özgürce dolaşabilen görme özürlülerde karşılaşılan tüm her şey hafızalarında kaydolur ve sürekli gittikleri yolları bu şekilde ezberleyerek yönlerini bulabilmektedirler.

Görme özürü olan kişilerin beyaz baston kullanımı için çeşitli eğitimler verilmektedir. Gerek körlere özel okullarda gerek çeşitli kurumlarda verilen, hem doğru bir şekilde baston kullanımı hem de motor becerilerinin gelişmesi için faydalı eğitimlerdir.

Beyaz baston görme özürlüler için bağımsızlık sembolüdür, aynı zamanda güvenilir ve yakın bir dosttur.

11 Ocak 2018
Yorum Yap
Levent Hastanesi TV
Doctor Call