Check-Up Web Sağlık E-Randevu E-Sonuç

Yeni Varyant “Eris” Türkiye’de de Görüldü!

Yeni Varyant “Eris” Türkiye’de de Görüldü!

Endonezya'da tespit edilen COVID-19'un yeni varyantı Eris (EG.5.1), Türkiye'de de ortaya çıktı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de Eris adlı bir Covid varyantının 9 kişide tespit edildiğini duyurdu. Ancak Koca, bu gelişmenin endişe verici olmadığını ve varyantın hastalık yapma gücünün düşük olduğunu belirtti. Varyantın yurtdışı temaslı kişilerde ve aynı ilde görüldüğünü açıkladı.

Yeni Varyant 50’den Fazla Ülkede Görüldü

İlk defa Şubat ayında Endonezya’da ortaya çıkan Eris varyantı Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklamasına göre Çin, Güney Kore, Kanada, ABD, Portekiz, İspanya, Singapur dahil olmak üzere 50’den fazla ülkede görüldü.

Eris Varyantı Tehlikeli mi?

Dünya Sağlık Örgütü, Eris'i Omicron'un bir alt varyantı olarak sınıflandırdı. Bakan Koca, varyantın başka ülkelerde de yaygın olduğunu ve risk gruplarını korumaya devam edeceklerini vurguladı. DSÖ yetkilileri, Eris varyantının ciddi bir tehdit oluşturmadığını belirtiyor ve hastaların hastalığı daha şiddetli geçirmediğini açıklıyor. Bazı raporlar, yaşlı hastalarda yatış oranlarının arttığını gösterse de bunun varyantla ilişkilendirilip ilişkilendirilemeyeceği belirsiz.

Kapanmayı Gerektirecek mi?

Mevcut verilere dayanarak, Eris varyantının oluşturduğu halk sağlığı riski, diğer mevcut COVID-19 varyantlarının riskiyle benzer şekilde "küresel düzeyde düşük" olarak değerlendiriliyor. Ancak Eris'in özelliklerinden dolayı küresel düzeyde yayılma potansiyeli olduğu ve vaka sayısında artışa yol açabileceği belirtiliyor.

Şu an için Eris varyantının kapanmayı gerektiren bir durum olup olmadığı hakkında net bir bilgi bulunmuyor. Eris varyantıyla ilgili daha fazla araştırma ve veri toplanması gerekiyor. Bu nedenle, kamu sağlığı yetkilileri ve bilim insanları bu yeni varyantı yakından izliyor. Varyantın özellikleri ve etkileri daha iyi anlaşıldığında, gerekli önlemler alınabilir ve halka bilgi verilebilir. Her durumda, mevcut pandemi önlemlerine ve yerel sağlık otoritelerinin tavsiyelerine uymanız önemlidir. Sağlık durumunuzla ilgili endişeleriniz varsa, bir sağlık profesyoneli ile iletişime geçmek en iyisi olacaktır.

15 Eylül 2023
Yorum Yap
Levent Hastanesi TV
Doctor Call