Check-Up Web Sağlık E-Randevu E-Sonuç

Düzenli Yüzmeniz İçin 10 Etkili Sebep

Düzenli Yüzmeniz İçin 10 Etkili Sebep

Spor yapmanın sağlığımız için gerekli ve faydalı olduğunu biliyor ve hemen hemen çoğu sağlık problemine önlem için düzenli egzersizi herkese öneriyoruz. Yüzme diğer spor türlerinden öğrenildiği ve doğru şekilde yüzüldüğü taktirde herkes için tehlikesiz bir spor türüdür. Örneğin hareketlerinde kısıtlanma olan ya da aşırı kilolu olan kişilerin diğer sporlarda iskelet ve kas sistemine zarar verme ihtimali varken, suda yapacağı aktiviteler suyun kaldırma kuvveti sayesinde daha risksiz olacaktır.

1. Esnekliği Artırarak Vücut Ağrılarını Hafifletir

Su, içerisinde kasları zorlamadan egzersiz yapabileceğiniz ve vücuda esneklik kazandıran bir ortamdır. Suda geçirilen zaman boyunca sürekli olarak hareket ederek vücudunuzda çeşitli sebeplerle meydana gelen kas ağrılarınızı da hafifletebilirsiniz.

2. Kas ve Eklem Sorunlarında Etkilidir

Yüzmek, omurga üzerindeki baskıyı azaltmada yardımcı olarak, eklem ve kas ile ilgili sağlık problemleri olan kişiler için faydalı olmaktadır.

3. Kasları Güçlendirir

Çoğu spor birbirinden farklı kasları çalıştırır. Örneğin spor salonu egzersizlerinde kullandığınız her spor aleti belirli bir kas grubunu çalıştırmaya yöneliktir. Üstelik birçoğu eklem ve kemik problemleri olanlar için tehlikeli olabilmektedir. Yüzme ise tüm kasları aynı anda senkronize çalıştırırken, eklem ve kemiklerin korunmasında da etkili olmaktadır.

4. Kalori Yaktırırak Kilo Kontrolüne Yardımcı Olur

Sadece 1 saat yüzerek 516 kalori yakabilirsiniz. Yüzmek, vücudun tüm bölgelerini çalıştıran ve kilo verme konusunda mükemmel etkiye sahip olan bir spor türüdür.

5. Kalp Sağlığını Korur

Kalp hastaları için çoğu spor tehlikelidir. Aşırı yorucu egzersizler ve fiziksek aktiviteler kan basıncını artırdığı için kalp hastalarına önerilmemektedir. Bu nedenle kalp hastaları için en ideal spor olarak yüzme öneriliyor.

6. Astım Hastalığı İçin Faydalıdır

Yüzme solunum hızı ve derinliğini daha kaliteli hale getirir. Bu nedenle astımlı hastalar için de önerilmektedir.

7. Kolesterol Seviyesini Dengede Tutmaya Yardımcı Olur

Diğer sporlara göre daha fazla kalori yakmayı sağlayan yüzme, enerji üretimi için yağ depolarının kullanımına yardımcı olur. Bu sayede kolesterol seviyesi de dengede tutulur.

8. Psikolojik Rahatlama Sağlar

Su dinginlik ve rahatlama hissi verir. Suya girildiğinde oluşan rahatlama duygusu ve egzersizle birlikte salgılanan endorfin hormonu birleşerek kişide psikolojik ve sinirsel rahatlama hissi yaşatır.

9. Sigara ve Alkol Alışkanlığından Kurtulmaya Yardımcıdır

Düzenli yapılan yüzme egzersizi, kişinin daha sağlıklı bir solunuma ihtiyaç duyması nedeniyle özellikle sigarayı bırakmada etkili olmaktadır.

10. Diyabet İçin Etkilidir

Yüzmeyle birlikte bütün kaslar çalışarak yağ depolarındaki birikim azalmaktadır. Eğer diyabetliyseniz yüzdüğünüzde vücudunuzdaki insülin duyarlılığı artarak, insülin gereksiniminizde azalma olmaktadır.

15 Ağustos 2018
Yorum Yap
Levent Hastanesi TV
Doctor Call