Check-Up Web Sağlık E-Randevu E-Sonuç

Grip Aşısı İçin Tam Zamanı

Grip Aşısı İçin Tam Zamanı

Sonbahara girilmesi ile birlikte grip mevsimi geldi. Gripten korunmak için en etkili yollardan birisi ise grip aşısı olmaktır. Vaktinde grip aşısı olmak bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı koruma sağlamaktadır.

Grip, öksürme ve hapşırma neticesinde havaya yayılan damlacıklarla temas edildiğinde bulaşan, bu nedenle yaygın olan bir hastalıktır. Özellikle kalabalık ortamlarda kapı kolları, çok kişinin kullandığı telefon, kumanda gibi ortak kullanımdaki eşyalar ile temas edildiğinde grip bulaşma ihtimali fazladır.

Gribin başlıca belirtileri; ateş, boğaz ağrısı, halsizlik, burunda akıntı, hapşırık, öksürük, kas ve eklemlerde ağrı şeklinde sayılabilir. Genellikle 1 – 2 hafta içinde iyileşme görülebilir. Ancak yaşlılarda, diyabetlilerde, metabolizma hastalıkları ve kronik hastalıkları bulunan kişilerde grip hastalığı daha ağır seyrederek iyileşme süresi uzayabilmekte, dahası zatürre gibi hastalıklara da yol açabilmektedir.

Kimler Grip Aşısı Mutlaka Yaptırmalıdır?

- 60 yaş ve üzerindeki kişiler,

- Kronik hastalıkları olan kişiler,

- Sağlık personeli, doktor ve hemşireler,

- Hamileler gribe karşı koruma sağlamak amacıyla grip aşısı mutlaka yaptırmalıdır.

Kimler Grip Aşısı Yaptırmamalıdır?

- Grip aşısı daha önce yaptırmış olup alerjik reaksiyonların görüldüğü kişiler,

- Yumurtaya karşı alerjisi olanlar,

- Gribe yakalanmış kişiler, (hastalık anında aşı yapılmamalıdır, hastalık geçtikten en az bir hafta sonra yapılabilir.)

- Daha önce grip aşısından sonra otoimmün sinir sistemi hastalığı o lan guillian - BARRE sendromu adı verilen hastalığa yakalananlar ikinci kez grip aşısı yaptırmamalıdır.

Grip Aşısı Nasıl Bir Koruma Sağlar?

Grip aşısı, aşının uygulandığı kişilere gribe karşı bağışıklık kazandırarak %70 - %90 oranında bir koruma sağlar. Bazı kişilerde etki göstermeyebilmekte kişiler aşıya rağmen gribe yakalanabilmektedir. Ancak bu oran çok daha düşüktür. Ayrıca grip aşısının koruması aşının uygulanmasından yaklaşık 15 – 20 gün içerisinde başlamaktadır. Bu süre içerisinde grip aşısı korumasında olunmadığı için gribe yakalanma ihtimali vardır.

Grip aşısı her yıl sonbaharda tekrarlanmalıdır. Çünkü grip virüsü hızlı bir şekilde mutasyona uğrayarak değişim gösterir. Her yıl grip aşısı son bir yıl içerisinde gelişen grip virüslerine karşı etkili olacak şekilde hazırlanmaktadır.

09 Ekim 2018
Yorum Yap
Levent Hastanesi TV
Doctor Call