Check-Up Web Sağlık E-Randevu E-Sonuç

Hobilerinize Kulak Verin

Hobilerinize Kulak Verin

Hayattan daha fazla keyif almanızda büyük etkisi olan hobilerinizin size ne kadar iyi geldiğini fark ettiniz mi? Birçok insan hobilerini günlük yaşamın yoğunluğundan ihmal etmekte, ancak hobilerle geçirilen zamanın insan ruhuna sağladığı faydalar tahmin edilenden çok daha fazla.

Herkesin küçük yaşlardan ya da belli bir yaştan itibaren edindiği çeşitli hobileri vardır. Bu hobiler bazen yorucu ve uğraş gerektirici bile olsa aslında ruhu dinlendiren faaliyetler. Herkesin hayatında az ya da çok var olan sıkıntı stres durumlarının en iyi ilacı olan hobiler, yaşama tutunmada, daha mutlu bir yaşam sürmekte ve bazı kişisel becerileri edinmede önemli bir rol oynuyor. Ayrıca bilindiği gibi stres birçok hastalığın temelinde tetikleyici bir etkendir. Hobileriniz ise işte bu tetikleyiciyi en asgari düzeye indirmeniz için mükemmel bir yoldur. Dolayısıyla yalnızca ruh sağlığı değil, genel sağlık durumunuz için de hobilerinize daha fazla vakit ayırmayı denemelisiniz.

Araştırmalara göre hobilerini gerçekleştiren, hobileri için vakit ayıran kişiler daha aktif ve depresyona daha az meyilli olmaktadır. Örneğin resim yeteneği olan kişiler yaşamını daha iyi kontrol edebiliyor, psikolojik ruh halini resim yaparak değiştirebiliyor. Şarkı söylemekten keyif alan kişiler daha hızlı mutlu olabiliyor ve bağışıklık sistemleri daha güçlü hale geliyor. Kitap okumak empati yeteneğinin gelişmesine fayda sağlıyor. Sinemaya, tiyatroya gitmek diğer hobilerde de olduğu gibi kişiyi yaşamın stresinden uzaklaştırıyor. Yoga ise ruh ve fiziğin dinginleşmesi, zihnin açılması için etkili bir etkinlik olarak karşımıza çıkıyor. El sanatları ile ilgileniyorsanız yaratıcılığınız gelişiyor. Tüm bu örnekler çoğaltılabilir elbette.

Hobilerin Bize Kazandırdıkları Nelerdir?

Hobi deyip geçmemek gerekiyor. Hobi faaliyetleri; stresle başa çıkabilme, yaratıcılık, ruhsal dinginlik, empati yeteneği, yüksek motivasyon gibi hem sağlık hem de kişisel gelişim anlamında insan yaşamında olumlu birçok etkiye sahip.

Hobilerinize vakit ayırmanız ya da eğer bir hobiniz yoksa hemen hobi edinmeniz için birçok neden var:

1. Kendimizi gerçekleştirme ve ifade etme anlamında daha fazla yol kat ederiz.

2. Yaratıcılığımız ve yeteneklerimiz günden güne gelişir. Bu günlük yaşamımızda da, iş yaşamımızda da daha başarılı olmamızı sağlar.

3. Zaman yönetimi becerisi kazanırız. Daha iyi zaman yönetimi yapabilmek de daha verimli bir yaşam demektir.

4. Öz disiplinimiz gelişir.

5. Özgüvenimiz artar. Bu artış iş hayatımızda da bizi başarıya ulaştırır.

6. Hayatımıza renk katar, monotonluktan uzaklaşmış oluruz.

7. Kötü alışkanlıklardan uzak kalma konusunda da etkili olur.

8. Sosyal iletişimimiz gelişir. Bizimle ortak hobileri olan yeni insanlarla tanışabilir ve yeni arkadaşlıklar kurabiliriz.

9. Stresimiz azalır.

10. Yaşamımızın diğer alanlarında da motivasyonumuzun daha yüksek olmasını sağlar.

04 Eylül 2018
Yorum Yap
Levent Hastanesi TV
Doctor Call