Check-Up Web Sağlık E-Randevu E-Sonuç

Mevsim Geçişlerinde Üst Solunum Yolu Hastalıklarına Dikkat

Mevsim Geçişlerinde Üst Solunum Yolu Hastalıklarına Dikkat

Sonbaharın kapımızı çalması ile birlikte özellikle grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıkların da önü açılmış oldu. Bu durum mevsim geçişi süresince sağlığımızı korumak için neler yapmamız gerektiği sorularını da beraberinde getirdi.

Özellikle grip virüsü ilerlediğinde orta kulak iltihabı, sinüzit gibi önemli sağlık sorunlarına yol açıyor. Uzmanlar bu konuda alınabilecek tedbirlerden ilkinin grip olan hastalar ile temastan kaçınmak olduğunu söylemektedir. Bir metrelik mesafe virüsün bulaşması için yeterlidir.

Mevsim Geçişlerinde Enfeksiyonlardan Korunmak İçin Öneriler

- Mevsime uygun yiyecekler tercih edilmeli, yazdan kalma alışkanlıklar terk edilmelidir. Örneğin dondurma, soğuk içecekler gibi yazın serinleticileri, kış mevsimi geçişinde soğuk algınlığına davetiye çıkarabilmektedir.

- Grip aşısı yaptırmak için en uygun zamanlar olan bu dönemde aşı sayesinde gribi önlemek mümkündür. Özellikle kronik rahatsızlıkları olan kişilerin grip aşısı yaptırması çok önemlidir.

- Bol bol C vitamini içeren gıdalar tüketilmelidir.

- Ani ısı değişimine uygun kıyafetler giyilmeli, kışlıklar çıkarılmaya başlanmalıdır.

- Koruyucu tedbirlerden birisi de sık sık ellerin yıkanmasıdır. Toplu taşıma araçları gibi kalabalık ortamlarda mümkün olduğunca el temaslarından kaçınılmalı, eller sıklıkla yıkanmalıdır.

- İşyeri, ev ve ofis gibi uzun süre içerisinde bulunulan mekanlar sıklıkla havalandırılmalıdır.

- Hastalıklara karşı korunmak için önemli tedbirlerden birisi de sağlıklı uyku ve sağlıklı beslenme ile vücut direncini, bağışıklığı güçlü tutmaya çalışmaktır.

- Yazın su tüketimi hava sıcaklığından dolayı fazladır. Havaların soğuması ile su tüketiminde azalma olmamalı, vücudun soğuk havalarda da bol suya ihtiyaç duyduğu unutulmamalıdır.

- Sigara içimi vücudun savunma mekanizmasını bozduğu gibi enfeksiyona yatkınlığa neden olmaktadır. Bu nedenle sigara içilmemesi ve sigara içilen ortamda bulunulmaması önerilmektedir.

- Grip virüsüne yakalanan kişilerin uzman hekim kontrolünde tedavi olması gerekmektedir.

 

30 Eylül 2018
Yorum Yap
Levent Hastanesi TV
Doctor Call