Check-Up Web Sağlık E-Randevu E-Sonuç

Mevsimsel Cilt Kuruluğuna Dikkat

Mevsimsel Cilt Kuruluğuna Dikkat

Cildimiz soğuğa maruz kaldığında transepidermal su kaybı artar. Bununla birlikte ciltte kuruma meydana gelir. Mevsime bağlı cilt kuruluğu; her yaş grubunda görülebilen, sonbahar ve kış aylarında havaların soğuması ve düşük nem oranı ile artan bir problemdir. Mevsime bağlı cilt kuruluğunun temelinde bir hastalık aranmaz. Ciltte gerilme hissi, pullanma, kızarıklık ve kaşıntı şikayetleri mevcuttur. Bazen sadece nemlendirici kullanmak bile şikayetleri geriletebilir. Şiddetli olgularda tedavi açısından hekime başvurmak gerekebilir.

Dermatoloji Uzm. Dr. Ayfer Özkardeş mevsimsel cilt kuruluğu karşısında alabileceğimiz önlemleri açıklamıştır.

-Sıcak ve soğuk su ile temastan kaçınılmalı,

-Bol su tüketilmeli,

-Uzun süren banyo ve suda kalmaktan kaçınılmalı ve nemlendirici kullanılmalı,

-Dudaklar sürekli ıslak tutulmamalı.

Tüm bunların yanı sıra dengeli beslenme de cildimiz için önemli bir faktördür. Bol meyve ve sebze tüketimi cildimizin sağlığı için gereklidir. Omega-3 içeren besinleri tüketmek de cildimizin yağ dengesi açısından faydalı olacaktır.

Kullanılan kozmetik ürünleri ve sabun gibi dış faktörler de cildimizin kurumasına sebep olabilmektedir. Bu nedenle özellikle pH’ı 5.5 sabunsuz temizleyicilerin kullanılması önerilmektedir. Deri hassasiyeti olan kişilerin üre içeren kozmetik nemlendiricileri kullanması tavsiye edilir. Ayrıca makyaj ile uzun süre kalınmaması, gece yatmadan önce iyi bir şekilde makyajın çıkarılması ve ardından nemlendirici kullanılması gerekir.

Kullanılacak bir diğer ürün ise güneş koruyuculardır. Güneş koruyucu yalnızca yazın değil kışın da kullanılmalı, güneş ışınlarının soğuk havada bile cildinize zarar verebileceği unutulmamalıdır.

 

 

 

19 Ocak 2018
Yorum Yap
Levent Hastanesi TV
Doctor Call