Check-Up Web Sağlık E-Randevu E-Sonuç

Sıcak Havalarda Sağlıklı Kalmak İçin Öneriler

Sıcak Havalarda Sağlıklı Kalmak İçin Öneriler

Yaz aylarında sıcakların artmasıyla birlikte dışarıda geçirilen zaman da artıyor. Bu durum güneş yanıkları, sıcak çarpması, böcek ısırmaları, isilik gibi yaz hastalıklarının meydana gelmesine neden oluyor.

Havaların ısınmasıyla beraber tüketilen gıdalara ve sıvı alımına dikkat edilmesi gerekir. Yaz aylarında serinlemek için kullanılan klima, havuz, deniz gibi faktörler enfeksiyonel hastalıklara sebep olabilir.

Sıcak yaz aylarını keyifli ve sağlıklı bir şekilde geçirebilmeniz için sizlere yaz aylarında sağlıklı kalmanın tüyolarından bahsettik.

Bol Su tüketin

Havaların ısınmasıyla vücudun su ihtiyacı artar. Sıcak havalarda terleme sonucunda tuz ve mineral kaybederiz, bu nedenle bol su tüketilerek vücudun su ihtiyacı karşılanmalıdır. Su tüketimini plastik şişe yerine cam şişe ile sağlamakta ve günde en az 2 litre su içmenizde fayda var.

Sıcak Saatlerde Güneşe Karşı Önlem Alın

Güneş ışınlarının yoğun olduğu saatlerde, özellikle 12.00-15.00 saatleri arası mümkün olduğunca serin ve gölge yerlerde kalın. Ultraviyole ışınlardan korunurken vücudun ihtiyacı olan güneş ihtiyacını da karşılamayı unutmayın. Dışarıya çıktığınız zamanlarda sıcak çarpmasına maruz kalmamak için şapka takmayı unutmayın, güneş gözlüğü takın, pamuklu ve hafif giysiler tercih edin ve en önemlisi zararlı ışınlardan etkilenmemek için mutlaka koruyucu kremler kullanın.

Tükettiğiniz Gıdaların Saklama Koşullarına Dikkat Edin

Aşırı sıcaklar nedeniyle gıdaların bozulma süreci daha da hızlanır. Bu nedenle gıda zehirlenmelerine artış gösterir. Besinleri hijyenik ve serin tutmaya özen gösterin. Özellikle tavuk, süt, yumurta gibi gıdalarda bakteri hızlıca çoğaldığı için güzel muhafaza edilmelidir. Yemeklerinizi buz dolabına koyarak soğukta korumayı ihmal etmeyin.

Cildinize İyi Bakın

Sıcak yaz aylarında güneşten korunmak için güneş kremi sürmeyi ihmal etmeyin. İsilik, pişik gibi cilt sorunlarını önlemek için ılık suyla duş alarak hijyene özen gösterin, cilt kuruluklarınızı gidermek için nemlendirici losyonlar kullanın. Böylelikle sağlıklı bir cilde sahip olursunuz.

Enfeksiyon Kapmamaya Dikkat Edin

Yaz aylarında serinlemek amaçlı kullanılan klimaların bakımlarına özen gösterin. Çünkü bakımı yapılmayan klimalar, burun akıntısı, öksürük, baş ağrısı, yüksek ateş, eklem ağrısı gibi sorunlar meydana getirir. Aynı şekilde birçok kişinin serinlemek için girdiği havuzdan da enfeksiyon kapma riski oldukça yüksektir. Bu enfeksiyonlardan korunmak için hijyene özen gösterin.

Sebze ve Meyve Tüketin

Vitamin ve mineral açısından yüksek değer taşıyan sebze ve meyveyi hayatınızdan eksik etmeyin. Ağır ve yağlı besinlerden kaçınarak hafif yiyecekler tüketmeniz sindiriminizi olumlu yönde etkileyecektir.

Yaz aylarında sağlıklı kalmak için dikkat etmeniz gereken diğer öneriler ise

  • Pamuklu ve açık renkli kıyafetler tercih etmek
  • Hijyen kurallarına dikkat etmek
  • Çok soğuk yiyecek ve içecekler tüketmemeye özen göstermek
  • Zengin içerikli besinler tüketmek
  • Havuza veya denize girdikten sonra duş almak
  • Uyku düzenine özen göstermek
  • Güneş koruyucuları kullanmak
  • Güneş ışınlarının zararlı olduğu saatlerde evde kalmak şeklinde sıralanabilir.
08 Eylül 2020
Yorum Yap
Levent Hastanesi TV
Doctor Call