Check-Up Web Sağlık E-Randevu E-Sonuç

Telomer nedir? Telomer Tedavisi Ömrü Uzatır mı?

Telomer nedir? Telomer Tedavisi Ömrü Uzatır mı?

Son zamanların en çok konuşulan konularından biri haline gelen Telomer tedavisinin, ömrü uzatma konusunda etkili olup olmadığı hala uzmanlarca tartışılmaktadır.

Telomer her bir DNA sarmalı ucundaki kromozomları koruyan parçalardır. Hücreler bölünerek çoğalırken, her bölünmede ucunda yer alan telomerler kısalmaktadır. Telomer boyu ölçülerek yaş ile kronolojik yaş arasındaki fark belirlenebilmektedir. Hücre bölünmesinin sürekliliğini sağlamak için telomerlerin korunması önemli bir etkendir. Telomer yönteminin ortaya çıkış noktası hücre bölünmesi ve yenilenmesinin devamlılığını sağlamak üzeredir. Hücrelerin her bölünmesinde telomerlerin kısalması yaşlanmayı hızlandırır. Tedavideki amaç telomerlerin kısalmasını engellemek, dolayısıyla yaşlanmayı önlemektir.

Telomer Tedavisi Nasıl Uygulanıyor?

Telomer tedavisi görecek olan kişinin telomer boyu ölçülerek biyolojik yaşı ile kronolojik yaşı ölçülüyor. Tedavi telomer boyunun kısalmasını önlemeye yönelik olduğu için tedaviye başlayan kişinin beslenme düzeni, yaşam tarzı düzenlenip zaman içerisindeki telomer boyunda meydana gelen değişimler ölçülüyor. Kişiye beslenme düzeni bozuksa anti oksidan takviyesi yapılıyor. Bu takviye ile telomer tedavisi daha etkili bir hale gelmesi amaçlanıyor. Telomerlerin kısalmasını önlediği öne sürülen telomer hapının etkisi ve işe yararlığı ise bilimsel olarak kanıtlanmamış olup, hala tartışılan konular arasındadır. Bazı uzmanlar telomer hapının işe yaramayacağını ve telomeri korumanın doğal yollarla mümkün olabileceğini savunmaktadır.

Telomerleri Doğal Yollarla Korumanın Yolları Var mıdır?

Beslenme düzeninin kişiye uygun olarak programlanması en önemli kural olarak biliniyor. Yemeklerde lifli gıdalara yer vermek, balık, ceviz, badem gibi omega 3 kaynağı olan gıdaları tüketmek, bitkisel proteinlerden de faydalanmak telomer boyunu korumak için yapılabilecekler arasında. Ayrıca bazı uzmanlar her gün en az 8 saat uyumanın, stresten uzak durmanın, egzersiz yapmanın da telomer için faydalı olduğunu savunuyor. 

17 Kasım 2017
Yorum Yap
Levent Hastanesi TV
Doctor Call